Czas epidemii
Trudny ten czas. Szczególnie dla dysponentów, organizatorów instytucji kultury, takich jak muzea, biblioteki, teatry, kina, czy wreszcie wszelkiego rodzaju ośrodki i centra kultury. Piękne budynki, ładne ogrody przyciągające nie tylko świetnym wizerunkiem, ale przede wszystkim dobrą organizacją wszelkich wydarzeń – spotkań poetyckich, premier filmowych, edukacji kulturalnej, czy wreszcie super teatralnych przedstawień. Nagle cisza, przerwa, konsternacja. Czy to znaczy, że w sferze kultury nic się nie dzieje? To chyba zbyt pochopne stwierdzenie… Na przykładzie mojego regionu widać i słychać, ze tak nie jest. Wszystkie instytucje pracują, wykorzystały ten czas na uporządkowanie wielu przestrzeni zbiorów muzealnych, przygotowują cykliczne wydawnictwa, lokalne gazety, a nawet wirtualne zwiedzanie wielu historycznych przestrzeni.
Minęła kolejna Rocznica Katyńska – bez wielu zgromadzeń, ale czy mniej uroczyście ? W Śremie z tej okazji wydano piękną monografię „Śremska lista katyńska”, która wszystkich ucieszy, a szczególnie rodziny katyńskie. Mało tego, właśnie trafił do moich rąk „Słownik biograficzny Śremu część II”, który aktualizuje listę nieżyjących Śremian. Trudno byłoby te prace wykonać w normalnej codzienności – jednak instytucje żyją, tworzą, są bezpieczne i perspektywiczne.
Codziennie, oczywiście w wirtualny sposób, śremianie mają kontakt z kulturą – prezentacje edukacyjne, cyfrowe wspomnienia, konkursy, czy zajęcia plastyczne. Pomimo zamkniętego kina jest możliwość wirtualnej edukacji filmowej, a nawet premier filmowych. Mądry człowiek znajdzie zajęcie, kulturalny człowiek odszuka – w nawet najdalszych przestrzeniach – to co ważne, słuszne, poetycko zasadne.
Szczerze, wszystko to jest fajna praca, ale niech już ten okres się skończy, chcę – i pewno wielu z Was – dotknąć wszystkiego w rzeczywistości.
Adam Lewandowski
zdjęcie: archiwum ZLP OP
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.