Wczoraj, w sobotę 18 maja 2024, w ramach Nocy Muzeów, odbył się w Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny w Poznaniu (dawnym mieszkaniu poetki przy ulicy Gajowej 4/8) piękny duchowy spektakl muzyczny z poezją Kazimiery Iłłakowiczówny, zatytułowany „Iłła – Róże, Gołębie i Psalmy”. Organizatorem spektaklu był Związek Literatów Polskich oddział w Poznaniu we współpracy z Biblioteką Raczyńskich i Osiedlem Jeżyce. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Wystąpili:
Magdalena Kozłowska – śpiew
Adam Chronowski – śpiew
Teresa Kołaczek – flet, śpiew
Katarzyna Chronowska – saksofon, pianino, śpiew
Arkadiusz Kozłowski – pianino, gitara, śpiewając
Reżyserem koncertu był Arkadiusz Kozłowski, a konsultacją merytoryczną zajęła się Magdalena Tyl.
Muzeum z trudem pomieściło licznie przybyłych gości. Strofy wielkiej poetki, wzbogacone nastrojową muzyką, pięknie wybrzmiewały wśród ścian, które do dzisiaj pamiętają swoją niezwykłą lokatorkę.
Wszystkim rozdano śpiewniki z wydrukowanymi tekstami utworów wielkiej Poznanianki, więc wielu gości włączyło się czynnie do spektaklu, śpiewając i czytając wiersze Iłły razem z artystami.
Na zakończenie tego wzruszającego spotkania Paweł Kuszczyński, Prezes zarządu ZLP OP, przeczytał swój wiersz „Nieradosna wielkość”, poświęcony Kazimierze Iłłakowiczównie.
Koncert „Iłła – Róże, Gołębie i Psalmy” w piękny sposób przywołał znów do życia znakomitą poetkę z ulicy Gajowej.
Był to pierwszy punkt dużego projektu pt. „HERSTORIA Z GAJOWEJ 4/8. IŁŁA I JEJ JEŻYCKIE KONTEKSTY”, którego realizacja potrwa sukcesywnie do jesieni tego roku.
Kalina Izabela Zioła
poznańskie poetki: Dagmara Magda i Kalina
Paweł Kuszczyński z Kaliną i Magdą
Paweł Kuszczyński czyta swój wiersz
w atmosferze święta poezji