Mirosława Prywer
W OGRODZIE LITERATURY
Poezję można pisać, można ją czytać, ale może ona być tworzywem scenariusza teatralnego. Tematy poruszane w poezji dotykają ziemi i kosmosu, zapisują wiele aspektów życia ludzkiego, dotykają różnorodnych uczuć – smutku i radości, miłości i samotności, pochylają się nad przemijaniem i śmiercią.
Powtarzalność tematów poruszanych przez różnych twórców pozwoliła mi układać scenariusze i wprowadzać je na scenę. Nie jestem profesjonalnym reżyserem, ale miałam możliwość i wielką przyjemność napisać kilkanaście scenariuszy i wyreżyserować je na scenie auli II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Uczyłam tam przez wiele lat fizyki, a moją drugą pasję mogłam rozwijać dzięki życzliwej Dyrekcji szkoły (wcześniej Barbarze Helenie Materny, obecnie Małgorzacie Dembskiej), przemiłym koleżankom i kolegom oraz utalentowanej i pracowitej młodzieży, która z wielkim zaangażowaniem przygotowywała spektakle. Tak powstawały kolejne sceny poetyckie. Napisałam o kilku, które zostały gorąco przyjęte przez publiczność. Często byli to poeci – uczestnicy Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, zawsze młodzież szkolna, czasem przedstawiciele władz, a także dziennikarze).
(otwórz)
__________________________
Kiedy Poznański Oddział ZLP przygotowywał XVIII MLP ( 1995 r.) w Krakowie zginął poeta Tadeusz Śliwiak, który wiele razy był uczestnikiem Międzynarodowych Listopadów Poetyckich. Wtedy ówczesny prezes Nikos Chadzinikolau poprosił mnie o przygotowanie z młodzieżą prezentacji poezji zmarłego poety. Spektakl „Requiem” utworzony z poezji Śliwiaka, opleciony muzyką, z przejmującym tańcem śmierci (wykonanym przez Magdalenę Piaskowską –uczennicę naszej szkoły, która wcześniej była w Szkole Baletowej) publiczność przyjęła z wielkim wzruszeniem, a dziennikarze zapisali na łamach prasy:
Ta szkoła kocha poezję. Dowodem niech będzie Almanach Młodych „Otwarty krąg”, na który złożyły się utwory utalentowanych 17 dziewcząt i chłopców. Oni też byli wykonawcami przejmującego „Requiem” pamięci Tadeusza Śliwiaka, montażu wierszy poety, który odszedł na zawsze pomiędzy dwoma Listopadami, montażu w inscenizacji i scenografii Mirosławy Prywer Zdzisław Beryt
Gazeta Poznańska – 16.11.1995 r.
Inauguracja Listopada odbyła się nazajutrz (15 XI ) w II LO. Nauczycielka i poetka Mirosława Prywer przygotowała znakomity montaż poezji Tadeusza Śliwiaka, którego co roku tu spotykaliśmy. Było to widowisko na profesjonalnym poziomie. I bardzo wzruszające.
Leszek Żuliński
Wiadomości Kulturalne – 3.12.1995 r.
Mirosława Prywer
zdjęcie wyróżniające opracowała Agata Widzowska
zdjęcie autorki: archiwum prywatne
zdjęcie – Aula II LO: Anna Andrych
oprac: admin