Kościańska odsłona 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego

     

(otwórz)

   

       Międzynarodowy Listopad Poetycki to wydarzenie wyjątkowe, które w sposób szczególny promuje poetów i poezję. W sposób szczególny, bo w spotkaniach z młodzieżą. Co roku, na początku listopada w wielkopolskich szkołach organizowane są wyjątkowe lekcje poetyckie, które prowadzą zaproszeni poeci. To okazja do bezpośrednich spotkań autorów z publicznością, popularyzacji literatury – zwłaszcza poezji, a także zaprezentowania pierwszych prób pisarskich i poetyckich wprawek przez młodzież.
W Kościanie tradycja Listopadów Poetyckich jest już długoletnia. Od lat kościańska biblioteka współorganizuje lekcje dla uczniów tutejszych szkół. 

Organizatorami Międzynarodowego Listopada Poetyckiego (w kościańskiej odsłonie) są Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie i Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Ile doznań, emocji i przeżyć dają lekcje poetyckie mogli przekonać się uczniowie kościańskich szkół. Mieli oni bowiem niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi. Kalina Izabela Zioła – poetka, krytyczka literacka, animatorka kultury i tłumaczka była gościem Kolberga. Z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka spotkała się Maria Kogut – poetka, członkini Związku Literatów Polskich. Natomiast młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 rozmawiała w czytelni naszej biblioteki z Ryszardem Biberstajnem – poetą i prozaikiem, krytykiem literackim, wiceprezesem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. A całe wydarzenie – lekcje poetyckie – odbyło się w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, którego współorganizatorem w Kościanie była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego. Cel imprezy to edukacja literacka młodzieży, popularyzacja poezji współczesnej oraz integracja środowisk twórczych. Z kolei lekcje poetyckie to okazja do bezpośredniego kontaktu młodzieży z twórcami i do rozmowy o sztuce słowa.

O potrzebie powrotu do ważenia słów mówił na spotkaniu z młodzieżą R. Biberstajn: żyjemy w czasach, gdy słowo traci powoli swoją wartość, często jest poniewierane, a przecież słowem można wesprzeć człowieka, podnieść, ale słowem można też człowieka zranić czy zniszczyć. To właśnie z tej potrzeby zwracania uwagi na wartość i znaczenie słowa powstały wiersze gości Listopada Poetyckiego, o czym mówiono w czasie lekcji poetyckich. Ale nie tylko wokół tego koncentrowała się rozmowa poetów z uczniami.

Lekcje z poetami były doskonałą okazją, by zapoznać się z ich twórczością, posłuchać recytacji, porozmawiać o literaturze. Uczniowie zadawali pytania dotyczące poezji, ale także tego, co to znaczy być poetą, jak wygląda życie codzienne poety. Pytano o najważniejsze osiągnięcia literackie, jak zadebiutować, gdzie drukować i publikować swoją twórczość, które wiersze poeta (czy poetka) uważa za najważniejsze, jak długo powstaje wiersz, po co się je pisze i dla kogo, czym jest wena twórcza, jak powstaje wiersz…

Poeci odpowiedzieli na te i wiele, wiele innych pytań, które zadano w trakcie lekcji. Oprócz odpowiedzi na pytania spotkania stały się dla młodzieży również zachętą do własnych, twórczych poszukiwań.

Kalina I. Zioła zachęcała młodych ludzi, żeby pisali wiersze, ale i czytali poezję – bez zastanawiania się co poeta miał na myśli, za to ze skupieniem uwagi na swoich odczuciach i na emocjach towarzyszących im przy czytaniu.

Maria Kogut zaznaczyła, jak bardzo poezja (i w ogóle literatura) jest potrzebna współczesnemu człowiekowi, jak bardzo go uwrażliwia, ubogaca i jak ważne są wartości, które niesie każda sztuka. Zaprosiła młodzież do tej poetyckiej krainy łagodności, aby na chwilę zatrzymać się, coś przemyśleć, może wzruszyć się, zastanowić i odnaleźć siebie w gąszczu metafor, epitetów i oksymoronów, dobrze poczuć się między słowami.

 

Jak można krótko podsumować kościański Listopad Poetycki? Sympatyczna atmosfera, inspirujące rozmowy, dobra energia, solidna dawka poezji.

__________________________________
       Dnia 5 listopada 2021 roku w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka spotkała się Maria Kogut – poetka, członkini Związku Literatów Polskich, emerytowana nauczycielka. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie.

Poetka debiutowała fraszkami we wkładce literackiej Głosu Nauczycielskiego. Później jej twórczość ukazywała się w Głosie Wielkopolskim, Gazecie Poznańskiej, Ziemi Nadnoteckiej, Tygodniku Pilskim i innych. Maria Kogut  jest też laureatką ogólnopolskich i regionalnych konkursów poetyckich.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klasy III LOg. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z jej twórczością, posłuchać recytacji, porozmawiać o literaturze, poznać jak wygląda życie codzienne poety. Maria Kogut zaznaczyła, że poezja jest bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi, pomaga na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy.

Celem takich spotkań to przede wszystkim popularyzacja współczesnej poezji poprzez bezpośredni kontakt młodzieży z twórcami.

Źródło: strona internetowa
Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie,
Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka
__________________________________
Relacja uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie

„Jeśli celem mojej poezji jest osiągnięcie
czegokolwiek, to ma ona chronić ludzi
przed ograniczeniem ich postrzegania i czucia.”
– Jerry Hopkins

      W piątek, 5 listopada br. w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie w ramach  XLIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. W tym roku naszą społeczność odwiedziła Pani Kalina Izabela Zioła – poetka, tłumaczka, krytyk literacki, dziennikarka oraz animatorka kultury. Uczestnikami tegorocznej lekcji poetyckiej byli uczniowie klas 1f, 3d1 oraz reprezentanci klas humanistycznych i szkolnej gazety „In Abstracto”. Nasze spotkanie rozpoczęło się występem Wiktorii Białej z klasy 1f, która zaprezentowała  haiku, czyli krótkie japońskie wiersze, przy akompaniamencie ukulele. Następnie mogliśmy usłyszeć piosenkę Maryli Rodowicz pt. ,,Ludzkie gadanie’’ zaśpiewaną przez Wiktorię Chochowską z klasy 1f. Z kolei Igor Ratajczak z kl. 3d1 przedstawił swoją interpretację wiersza Kaliny Zioła ,,Muzyka’’.

 Poznaliśmy historię Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, które są uznawane za największą i najbardziej elegancką imprezę literacką nie tylko w skali krajowej, lecz w wymiarze europejskim. Z tej okazji rozdane zostały w szkole wiersze różnych poetów. Kolejnym punktem spotkania były interpretacje wierszy Naszego Gościa, których podjęły się  uczennice: Julia Frąszczak z kl. 3d1 – ,, Nie zadawaj tylu pytań’’, Katarzyna Kicińska z kl. 1f – ,,Niewinni czarodzieje’’ oraz Adrianna Zapłata również z klasy 1f – ,,Cisza’’.

Po przedstawieniu krótkiej informacji o życiu Poetki, Magdalena Piechocka z klasy 1f, w zastępstwie za Cezarego Wojciaka z tej samej klasy, przedstawiła wiersz Wisławy Szymborskiej pt. ,,Wieczór autorski’’. Rolę konferansjerek pełniły Zofia Lipowicz i Wiktoria Sroczyńska z klasy 3d1. Po artystycznym wstępie rozpoczęła się lekcja poetycka, organizowana już po raz czternasty w murach naszej szkoły. Poetka przedstawiła krótką historię zaprezentowanych utworów poetyckich zainspirowanych m.in. Jej własnymi podróżami. Wspomniała także o zainteresowaniu tłumaczeniem poezji zagranicznej.

Spotkanie było niezwykle interesujące. Pani Kalina Zioła odpowiedziała na mnóstwo naszych pytań. Szczególne ważne były dla nas wskazówki dla początkujących poetów. Dowiedzieliśmy się, że nie należy przeredagowywać  wierszy, że dłuższe nie znaczy lepsze oraz że warto ,,nie udziwniać’’ tekstów, tylko pisać jak najczytelniejszym językiem. Poetka zaskoczyła nas prośbą, by osoby piszące wiersze zaprezentowały je na forum. Uczniowie przedstawiwszy utwory, zostali poproszeni o ich wysłanie oraz została im zaoferowana pomoc w ulepszeniu tekstów. Usłyszeliśmy też, jakie jest ulubione miejsce na świecie Pani Zioła, w którym odczuwała największą wenę twórczą lub ulubiony kraj, który dotychczas zwiedziła.

Gość otrzymał bukiet z liści jesiennych zrobiony przez Maję Dojcz z klasy 3d1 oraz symboliczną różę z podziękowaniami. Po pamiątkowych zdjęciach, wpisie do Księgi Pamiątkowej oraz autografach pożegnaliśmy Panią Kalinę Izabelę Zioła i tym samym zakończyliśmy kolejną lekcję poetycką w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w naszej szkole.

Warto obejrzeć relację z tej lekcji poetyckiej w  na Facebooku, którą zamieściła Pani Kalina Zioła. Cenne dla nas są opinie Poetów o zorganizowanym przez nas spotkaniu.

Ogromne podziękowania należą się Pani Agnieszce Podgórskiej oraz tegorocznym organizatorom Listopada Poetyckiego – klasie 3d1 oraz klasie 1f. Lekcja ta również nie mogłaby mieć miejsca bez współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, dzięki której mieliśmy możliwość poznać twórczość Pani Kaliny Zioła oraz poszerzyć nasze humanistyczne horyzonty, spędzić czas w miłej atmosferze.

Zofia Lipowicz,  Wiktoria Sroczyńska, klasa 3d1

Zdjęcia: Anna Mania klasa 3d1

Opracowanie całości: Anna Andrych