Małgorzata Osuch przyjęta do Związku Literatów Polskich

MAŁGORZATA OSUCH – poetka, autorka, współautorka i redaktorka publikacji zwartych, tekstów w pismach literackich i prasie lokalnej. Animatorka przedsięwzięć kulturalnych i działań społecznych przede wszystkim na terenie powiatu wągrowieckiego. Z zawodu nauczycielka (obecnie na emeryturze).

Urodziła się w Wągrowcu, pochodzi z Wapna. Związana jest z Poznaniem poprzez rodziców i dziadków. Od 1975 roku mieszka w Gołańczy (powiat wągrowiecki, woj. wielkopolskie), gdzie pracowała w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta, a w latach 1997-2006 była dyrektorką tej szkoły. Od 2010 roku pełni funkcję radnej Rady Powiatu Wągrowieckiego (przewodnicząca od 2014). Jest współzałożycielką  Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej (1990 r.) i Stowarzyszenia Zdrowy Styl (prezes od 2007 r.).

Poetycko debiutowała w 2009 r. w „ANGORZE” wierszem „Spacer na Starym Mieście”. Przysłowiową poetycką szufladę otworzyła z inspiracji Jolanty Nowak-Węklarowej, wydając  tom poetycki „Przestrzeń myśli” (2012 r.), następnie  „Oddech słowa” (2015 r.) i „Bilety czasu” pod redakcją Anny Andrych (2022 r.). W ostatnim tomie kilka wierszy zamieszczonych jest w języku ukraińskim, w przekładzie Natalii Belczenko.  W krótkim czasie ukazały się pozytywne recenzje: Jerzego Beniamina Zimnego (strona internetowa ZLP i „ReWiry”) i Pawła Kuszczyńskiego („Gazeta Kulturalna”). Książkę także zauważył, jako „bardzo dobrą”, Andrzej Walter cytując  jeden z wierszy w „Gazecie Kulturalnej”.

Liczne wiersze publikowała w wielu almanachach i antologiach literackich, między innymi  w związanych z poznańskim Międzynarodowym Listopadem Poetyckim  (2019 -2022) i  Wydawnictwem św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach/ Lublińcu (2011-2019); również w czasopismach literackich:  „ReWiry”, „Gazeta Kulturalna”, „Protokół Kulturalny” oraz prasie lokalnej (Tygodnik Wągrowiecki, Głos Wągrowiecki).

Jej wiersz „Złota nić wiary” stał się motywem przewodnim filmu z cyklu „W drodze” (TV3 Poznań), będącego relacją z uroczystości  ekumeniczno-patriotycznej Polska w Chrześcijańskiej Europie 966-2016 (Czeszewo/ Brdowo, pow. wągrowiecki, 2016 r.).

Małgorzata Osuch jest autorką literackiej monografii „Czas poezji na Ziemi Wągrowieckiej” (2019 r.) oraz w 2020 r. zeszytu biograficznego „Poezja to moje życie. Artur Bromberger (1969-2010)”.  Współautorka obszernej monografii: „Zespół Szkół Rolniczych i Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta w Gołańczy. 70 lat kształcenia 1945-2015”. Autorka tekstów literackich poświęconych pamięci poetów związanych z powiatem wągrowieckim i  poznańskim oddziałem Związku Literatów Polskich: Jolanta Nowak-Węklarowa, Marek Kośmider, Jerzy Szatkowski.

Inicjatorka i  redaktorka pośmiertnego zbioru wierszy Jolanty Nowak-Węklarowej pt.  „Mówię o sobie ciszą” (2020 r.) oraz tomu „Dotyk Słowa” debiutującej poznańskiej poetki  Barbary Błochowiak (2023 r.). Redaktorka i współautorka publikacji prozdrowotnej  „Zadbaj o siebie dla siebie” (10. lat działalności Stowarzyszenia Zdrowy Styl w Gołańczy 2007-2017).

Była także inicjatorką i współorganizatorką oraz prowadzącą spotkania poetycko-muzyczne  pamięci poetów, między innymi:  Jolanty Nowak-Węklarowej pt. „Wyznania i wyzwania – nie do końca odeszła, zostały nam wiersze” (spóźniony benefis z okazji 45-lecia twórczości literackiej, 2016 r.) i  „Nim się spostrzegłam, wszystko stało się poezją” (2017 r.); także pamięci  św. Jana Pawła II – „Wybrzeża pełne ciszy” (2018 r.) oraz Kazimierza Jułgi: „Odczytywanie natury” (2016), „Światłogranie” (2017 r.) i  „Szum słońca” (w dwudziestą rocznicę śmierci, 2022 r.). Spotkaniami poetyckimi, w 2020 roku, uczciła również pamięć młodych, dobrze zapowiadających się lokalnych poetów, którzy zdążyli wydać debiutanckie tomy wierszy, to jest: Artura Brombergera (niespełna czterdziestoletni  dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku)  i Joanny Drażby z Łekna (studentka filologii polskiej UAM w Poznaniu).

W 2022 roku zaangażowała się w zorganizowanie około piętnastu wystąpień wokalnych (z bandurą) Oksany Savitskiej z Ukrainy – artystki Lwowskiej Filharmonii Narodowej, która  z powodu trwającej wojny zamieszkała z rodziną w gminie Gołańcz. Artystka wystąpiła wówczas nie tylko na terenie powiatu wągrowieckiego.

Od 2015 roku uczestniczy w lokalnych komisjach konkursów poetyckich i recytatorskich.

W roku 2019, w imieniu samorządu Powiatu Wągrowieckiego, zainicjowała współpracę ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, w ramach której między innymi: koordynuje organizację kolejnych edycji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej, a w wydawnictwach tego Związku ukazały się jej wiersze, szkice literackie oraz wspomnienia; także zainspirowała kilka osób do przesyłania tekstów do poznańskiego ZLP celem publikacji. Prezentowała autorskie wiersze podczas listopadowych Maratonów Poetyckich (42.,44. I 45. MLP) oraz podczas spotkania poety i mechanika z cyklu „Słów-miarka” (2021 r.).

Na wniosek Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, podczas inauguracji 44. MLP, została uhonorowana  Srebrnym Medalem Labor Omnia Vincit Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – za krzewienie idei pracy organicznej (2021 r.). Natomiast samorząd Powiatu Wągrowieckiego otrzymał zaszczytny tytuł Mecenasa 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, otrzymując pamiątkową statuetkę PRIMATUS.

Za działalność zawodową oraz pracę społeczną w dziedzinie edukacji i kultury  otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień, między innymi: Brązowy Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, odznaki honorowe: Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Wierni Tradycji – za upowszechnianie wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim; oraz Order Serca Matkom Wsi, Herb Powiatu Wągrowieckiego, statuetkę Kasztelan Gołaniecki, Medal Karola Libelta, Honorową Nagrodę Kulturalną Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej.

W imieniu Zarzadu Oddziału ZLP w Poznaniu, składam Pani Małgorzacie serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów artystycznych i satysfakcji z pracy zawodowej i społecznej dla dobra szeroko pojętej  kultury.

Paweł Kuszczyński