Wanda Wasik obchodzi 91. urodziny

Szczególny dzień lipcowy to 25 lipca,
91. urodziny kolejnej Nestorki

Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich

Wandy Wasik

 Wielce Szanowna Poetko, która obecność w prozie upodobałaś sobie

Składamy Tobie serdeczne gratulacje
oraz życzenia zdrowia,
wszelkiej pomyślności i pogody ducha.

____________________________

WANDA WASIK

 

     Wanda Anna Wasik, urodzona w Poznaniu (25 lipca 1930 roku), od czasu dzieciństwa mieszka w Kobylnicy i tam też tworzy. Pisze wiersze i prozę. 
Od 1968 roku publikowała w takich czasopismach kulturalnych jak „Nurt” oraz w Almanachach Wydawnictwa Poznańskiego i w prasie regionalnej, a także prezentowała w Polskim Radiu. W roku 1992 wydała opowiadania „Z podróży” i dwie książki poetyckie, a w 1998 książkę „Kryptonim K-22” o dramatach Żołnierzy Armii Krajowej. W 2008 roku rozpoczęła współpracę z Wydawnictwem „Bonami” w Poznaniu, wydaniem trzech tytułów. W jednym roku światło dzienne ujrzały dwa tomy wierszy: „Bosą Stopą” i „Szeptem” oraz  proza „Dzieciństwo w Kraju Warty” o życiu dzieci w Kraju Warty. W 2009 r. na podstawie tej książki powstał w TVP3 film krótkometrażowy „Z pamiętnika Wandy”, emitowany przez różne stacje telewizyjne.

    W roku 2010 ukazało się opowiadanie o Kazimierze Iłłakowiczównie „Spotkałam” oraz tom wierszy „Jak nefryt zielona” z ilustracjami Zofii Nałęcz-Jaweckiej (wydanie drugie w 2013). W 2011 roku napisała, dającą początek dziewczęcej trylogii „Między łąką a ogrodem” (drugie wydanie, 2016). Telewizja Swarzędz zrealizowała na podstawie opowiadania „Fajka” z tej książki, krótką, wzruszającą etiudę. Ostatnią częścią tej trylogii jest „Dojrzewanie w słońcu” (2012). W kolejnym roku opublikowała opowiadania niezwykłe w książce pod tytułem: „Mój Orfeusz”. W roku 2014 ukazała się „Tajemnica Gór Świętokrzyskich”, a w roku 2015 zbiór poezji  „Leciutko dotykam słowami”. W 2017 roku wydała autobiograficzną opowieść „W odcieniach błękitu” o blaskach i cieniach młodości.
Wydała w oficynie Bonami jedenaście tytułów książek o łącznym nakładzie powyżej  dziesięciu tysięcy egzemplarzy.

     Studia w zakresie historii sztuki Wanda A. Wasik ukończyła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Studium Plastyczne pod kierunkiem profesorów Stanisława Szczepańskiego i Wacława Twarowskiego. Upra­wia rysunek i malarstwo. Ma za sobą liczne wystawy indywidualne. Do najciekawszych zaliczyć należy wystawy; w Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach (2009) i w poznańskim Muzeum im. J.I. Kraszewskiego (2011). Przez wiele lat pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

     Otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za oryginalną twórczość literacką 2014 r.)

W roku 2015 przyznano jej tytuł Zasłużonego dla Miasta i Gminy Swarzędz.

Trzy lata temu, w 2018 roku obchodziła jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

W roku ubiegłym, podczas 43. Międzynarodowym Listopadem Poetyckim,  Zarząd Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich przyznał Wandzie Wasik Nagrodę za Całokształt Twórczości Literackiej

 

admin
zdjęcie: archiwum ZLP OP