Kalendarium Poznańskie – 4 lipca
1886 W Kościankach pod Strzałkowem urodził się Jerzy Hulewicz, pisarz, teoretyk sztuki, grafik i malarz reprezentujący nurt ekspresjonistyczny.
W roku 1916 założył w Poznaniu, wraz z braćmi Bohdanem i Witoldem, Spółkę Wydawniczą „Ostoja”. 1 października 1917 roku, z inicjatywy i przy finansowym wsparciu Jerzego Hulewicza, ukazał się pierwszy numer dwutygodnika „Zdrój”.
W latach 1917-1922 był jego redaktorem i kierownikiem artystycznym. W roku 1921 wraz z bratem Witoldem, był inicjatorem założenia poznańskiego oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich. W roku 1926 przeniósł się do Warszawy. W tym czasie współpracował z czasopismami „Kurier Poranny” i „Zwierciadło”. Podczas okupacji wydawał w Warszawie prasę podziemną. Zmarł nagle 1 lipca 1941 roku.
_________________________________________________________
1926 Z okazji uroczystych obchodów 150 rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na park Wilsona.
“W pięknie, w proporczyki o barwach amerykańskich przybranym Ogrodzie – notował wrażenia reporter «Kuriera Poznańskiego» – wojsko utworzyło czworobok. Zgromadziła się licznie publiczność. Przybyłe władze i stowarzyszenia ze sztandarami zajęły miejsce obok głazu pamiątkowego ufundowanego przez Magistrat. Przytwierdzono do niego tablicę z brązu z wyrytym napisem:
W sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny Parkiem imienia Wilsona.
4 lipca 1926 o godz. 10.30 wszedł na mównicę p. prezydent Ratajski i wygłosił mowę uroczystościową zakończoną okrzykiem na część prezydenta USA Calvina Coolidge’a. Kompania honorowa 57 pułku piechoty sprezentowała broń, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe: amerykański i polski. KMP3/88
Park Wilsona od ulicy Głogowskiej, lata 1925-30, fot: fotopolska.eu
1931 Odsłonięcie pomnika T.W. Wilsona w Poznaniu w parku jego imienia. Pomnik ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, odsłoniła wdowa po amerykańskim prezydencie, prezydent RP Ignacy Mościcki, oraz prezydent Poznania Cyryl Ratajski. Autorem rzeźby był Gutzon Borglum – autor twarzy Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore. Poziom artystyczny pomnika oceniono wtedy jednak bardzo nisko, m.in. sama wdowa stwierdziła, że mąż nie był zbyt podobny do siebie. Pomnik zniszczyli hitlerowcy.
Pierwszy pomnik Wilsona w Poznaniu. fot: http://poznan.wikia.com
__________________________________________________________
1934 Zmarła w wieku 67 lat Maria Skłodowska-Curie, światowej sławy chemik i fizyk. Profesor Sorbony. Odkrywczyni radu i polonu. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla. Urodziła się 7 listopada 1867.
___________________________________________________________________________
1941 Wraz z grupą profesorów wyższych uczelni gestapo rozstrzelało krytyka i tłumacza literatury francuskiej Tadeusza Boya Żeleńskiego. Zginął też Kazimierz Bartel, matematyk i polityk, były premier RP.
___________________________________________________________________________
1943 W katastrofie lotniczej nad Giblartarem zginął gen. Władysław Sikorski, premier rządu polskiego na emigracji w latach 1939-43, wódz naczelny Sił Zbrojnych na Zachodzie.
___________________________________________________________________________
1854 W Teatrze Miejskim miał miejsce ostatni koncert braci Wieniawskich w Poznaniu.
Wczorajszy wieczór w teatrze możemy policzyć do najświetniejszych (…) Uniesienie między publicznością doszło do najwyższego szczytu, bo też panowie Wieniawscy, z właściwym sobie ogniem, ogrzewającym szczytniejszych mistrzów, odegrali różnolite kompozycje (…)
Pożegnali zaś publiczność licznie zgromadzoną dwoma mazurami, z których jeden odtąd nosić będzie nazwę przypomnienia Poznania, na znak, że Poznań policzają do swych dobrych miast. [Źródło: Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego, 4 lipca 1854 r.]
oprac. admin
na podstawie: lepszyPOZNAN.pl Kalendarium poznańskie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.