W Światowym Dniu Poezji

Być może otworzymy tom poezji Szymborskiej, Różewicza, Herberta, a może Śliwonika czy Śliwiaka, albo zafundujemy sobie ucztę z wierszy koleżanek i kolegów po piórze.  Z życzeniem odkrywania prawdziwych wartości poetyckiego tworzenia.

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.
I jak nie odnieść tego faktu do organizowanych przez 42 lata w Poznaniu i Wielkopolsce Międzynarodowych Listopadów Poetyckich – swoistego, także międzynarodowego, święta poezji.

________________________________________

Bywa, że umuzycznienie wiersza wzmacnia i umacnia jego przesłanie, które ogarnia kraj jak długi i szeroki. A zapisuje wszystko historia i kultura tego kraju na przestrzeni . . . wieków.

 Rota
– to napisany w 1908 r. na Śląsku Cieszyńskim wiersz Marii Konopnickiej, a także pieśń hymniczna. Pierwszy raz Rota została opublikowana w 1908 r. w „Gwiazdce Cieszyńskiej” (nr 90 z 7 listopada). Powstała pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. W połowie listopada 1908 r. utwór został przedrukowany w krakowskim miesięczniku „Przodownica”.

Wiersz składa się z czterech zwrotek, z czego trzy stanowią kanon jednej z polskich pieśni patriotycznych pod tym samym tytułem, do której muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910r. w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej w rocznicę 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. Połączonymi chórami z całej Polski dyrygował kompozytor. Znana jest też wersja z muzyką Władysława Krogulskiego.

Rota jako hymn

Rękopis muzyczny Roty znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego.

Rota była hymnem Litwy Środkowej.

W kulturze
Przez kilkadziesiąt lat melodia Roty stanowiła sygnał wywoławczy Telewizji Polskiej (3) i Telewizji Gdańsk. Od 24 marca 2016 roku codziennie o północy Polskie Radio Poznań emituje tę pieśń.

Rota

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił,
Orężny wstanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Nie damy miana Polski zgnieść,
Nie pójdziem żywo w trumnę,
W Ojczyzny imię i w jej cześć
Podnosim czoła dumne.
Odzyska ziemię dziadów wnuk.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Opracowała: Anna Andrych
Na podstawie: wikipedia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz