na bieżąco z Adamem…

 

Kto otrzymał Nike 2020?

     Jeszcze nie przeczytałem powieści, która zdominowała tegoroczną galę Nike 2020 ! Brak czasu, a i dostęp w księgarniach ograniczony.

W tym roku w jury Literackiej Nagrody Nike zasiedli: przewodniczący Paweł Próchniak, Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, oraz Szymon Rudnicki.

Ta książka to klechda i jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historię nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy – mówił podczas gali o książce Raka Paweł Próchniak, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. – Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami, nad tym, co żyje pośród słów, w przydźwiękach i echach – prawie niesłyszalne. „Baśń o wężowym sercu” jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa – dodał.

Pochodzący z Dębicy Radek Rak jest z zawodu weterynarzem. – Jestem zaszczycony – powiedział, odbierając nagrodę i dziękując osobom, które przyczyniły się do powstania książki. Konkursowe jury doceniło w tym roku książkę z gatunku powieść. To historia o Jakóbie Szeli, przywódcy powstania chłopów przeciwko szlachcie. W swojej książce Radek Rak próbuje na nowo stworzyć mitologię Galicji. Czytelnicy wędrują przez krainę baśni, zawieszeni między historią a mitem. Dobro i zło, nierówne szanse, Galicja i Polska. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” jest powieścią pełną erotyzmu, ironii i humoru, spowitą jednak mrokiem wprost z ludzkich serc.

 

Adam Lewandowski