Iłła byłaby dumna

                Wręczenie Dawidowi Mateuszowi podczas 39. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny nie było przypadkowe. Kapituła Konkursu w składzie: Karol Samsel, Jerzy Beniamin Zimny i Maciej Raś jednogłośnie wybrała jako najlepszy debiut 2016 roku, książkę Dawida Mateusza, wydaną przez Biuro Literackie w Stroniu Śląskim – „Stacja wieży ciśnień”. Karol Samsel dowiódł trafności werdyktu jury w swojej obszernej wypowiedzi w Sali Lubrańskiego UAM, podczas inauguracji festiwalu.
Równie interesujący okazał się debiut Radosława Jurczaka z Łomianek – „Pamięć zewnętrzna”. Został on także doceniony przez jury naszego konkursu, obok zasługującego na absolutnie nie mniejszą uwagę Marcina Tomczaka z Ostrołęki, z tomem „Weno wejn”.
Wszystkich trzech, wstępujących na Parnas charakteryzuje ogromna świadomość poetycka. I tak, na przykład w „Pamięci zewnętrznej” Jurczaka jesteśmy świadkami pojedynku z autorytetami, z Miłoszem, ale i Keatsem, i Mickiewiczem, i Ginsbergiem. W poezji wymienionych autorów, zdecydowanie wyróżniających się na tle debiutantów 2016, odnajdujemy wszystko to, co czyniło nas ludźmi, wspomnienia i stosunek do nich. W epoce pendrive’a, contentu, hashtagów w młodej poezji powracają te same problemy, co zawsze: pokoleniowości doświadczenia, etyczności literatury, zaangażowania w dzieje świata, krytyki przemocy, wojny, terroryzmu, alienacji . . . Poeci osadzeni są we wszystkich istotnych punktach przecięć interesów, w konfliktach zbrojnych i etnicznych, które dręczą współczesną „twierdzę Europę”. nie tracą ich z oczu, ale miksują je, przepuszczając przez streamingowe zwierciadło. Ekran (dotykowy), lustro i szyba – za ich pośrednictwem obserwowany jest dzisiaj świat, a stary dylemat „wysokich okien” odżywa w nowej wersji. Jest to jednak inny świat, niż ten, jakiego poszukiwał Miłosz: sztuczny, zmultiplikowany w kolejnych wariacjach, jeszcze bardziej zakodowany, ale też przepełniony tęsknotą.
Iłła byłaby dumna. Przypomnijmy, że w kapitule konkursu zasiadał poeta, pisarz, krytyk i wiceprezes poznańskiego oddziału – Jerzy Beniamin Zimny, a książka, której w Poznaniu przyznano Nagrodę w Konkursie im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz jedna z wyróżnionych, znalazły się na liście TOP-2016 najlepszych książek wydanych w kraju w 2016 r..

         Skrócona lista hot&not roku 2016:
——————————————
„Nie” Konrada Góry
„Stacja wieży ciśnień” Dawida Mateusza
„Pamięć zewnętrzna” Radosława Jurczaka
„Nautilus” Macieja Roberta
„[beep] Generation” Tomka Bąka
„zwęglona jantar” Kamili Janiak
„Metro na Żerań” Adama Wiedemanna
„Projekt Orfeusz” M. K. E. Baczewskiego


Na podstawie zapisu nadesłanego przez
Jerzego Beniamina Zimnego
opracowała Anna Andrych

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz