Wystawa w Starym Browarze

              Rodowity poznaniak, często określany „obywatelem świata”, wybitny grafik, bystry rysownik, celny komentator rzeczywistości – Ryszard Kaja to postać znana każdemu miłośnikowi „Polskiej Szkoły Plakatu”.
12 lipca w Starym Browarze odbył się wernisaż jego ostatniej wystawy. Artysta zmarł 17 kwietnia tego roku, w trakcie pracy nad projektem.

Co zmalował Ryszard Kaja” prezentuje imponujący dorobek poznańskiego artysty, który zawsze tworzył w sposób świadomy, był znany ze swojej potrzeby eklektyzmu oraz ciekawości świata. Wszechstronność i niczym nieskrępowana wyobraźnia – to właśnie cechuje plakaty filmowe i teatralne, a także kostiumy, obrazy i wiele innych dzieł Kai, który prace nad wystawą rozpoczął w połowie ubiegłego roku.

Przedwczesna śmierć grafika była ciosem dla całego polskiego środowiska plastycznego. Nad wystawą w Starym Browarze Ryszard Kaja pracował od połowy 2018 roku. Projekt stanął pod znakiem zapytania, jednak o jego ukończenie usilnie zabiegali bliscy artysty. – Stworzyliśmy wystawę, która pokazuje przekrojowo dorobek Kai, a także fragmenty jego przestrzeni osobistych, zbudowanych w Galerii z autentycznych mebli i pamiątek wypożyczonych z domu artysty – informuje Stary Browar.

Celem twórców wystawy “Co zmalował Ryszard Kaja” jest prezentacja różnorodnych osiągnięć artystycznych Kai: bogactwa technik, a także powiązań z innymi dziedzinami sztuki. W Starym Browarze można zobaczyć plakaty filmowe, kostiumy i plakaty teatralne, obrazy i inne prace pokazujące wszechstronność zainteresowań artysty i jego fascynującą wyobraźnię. Wystawa to jednak przede wszystkim próba pokazania stojącej za pracami osobowości twórcy. Posłużą temu towarzyszące dziełom Kai osobiste pamiątki, notatki czy przestrzenne instalacje odtwarzające jego codzienne, domowe otoczenie.

W Galerii na Dziedzińcu widzowie zobaczyć mogą plakaty z popularnej serii “Polska”. Historia powstania serii związana jest bezpośrednio z osobistymi podróżami Ryszarda Kai po Polsce. Jak podkreślał wielokrotnie artysta, jego sztuka przesiąknięta jest do cna “polskością” we wszystkich jej wymiarach, także tych mniej chlubnych czy wręcz przaśnych. Z sympatią obserwował, chłonął i odtwarzał w swoich grafikach ducha miejsc, które odwiedził. Symbolicznie i z przymrużeniem oka pokazywał też cechy mieszkańców poszczególnych regionów Polski.

Życiorys Ryszarda Kai odmierzały kolejne przeprowadzki. W rodzinnym Poznaniu mieszkał na Starym Mieście i Łazarzu; później była m. in. Łódź, Szczecin, znowu Poznań i Wrocław.

Ryszard Kaja twierdził, że teatr “porwał go” przez przypadek. Poświęcił mu ponad dekadę swojej artystycznej kariery, pracując m.in. jako główny scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi, szczecińskiej operze i Teatrze Wielkim w Poznaniu. To właśnie z poznańskiej opery pochodzą pokazywane na wystawie w Starym Browarze kostiumy, do dzisiaj wykorzystywane w czasie spektakli. W projektach scenograficznych świetnie sprawdzał się plastyczny rozmach Kai i jego zamiłowanie do eklektyzmu.

  • Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze (ul. Półwiejska 42)

  • Wystawa będzie czynna do 30 września, codziennie, w godz.12.00 – 20.00

  • Cena biletu: 10 zł

  • Partnerzy:

Galeria Miejska Arsenał

Teatr Wielki – Opera Poznań

Outdoor jest Cool! AMS


Materiały prasowe Starego Browaru, Jakub Wittchen / materiały prasowe Starego Browaru
Autor: Miarecki. Poznań, 11 Lipca 2019 
zdjęcie z Wystawy w Starym Browarze

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz